„Vă felicit cu depăşirea crizei politice şi consider alegerea preşedintelui un pas important pentru a ne concentra asupra reformelor”, a declarat Vlad Plahotniuc, prim-vicepreşedintele Parlamentului, fiind solicitat de presă în cadrul unei vizite de lucru pe care a întreprins-o la Comrat, sâmbătă, 17 martie, notează Info-Prim Neo.
Răspunzând întrebării privind revenirea fracţiunii Partidului Comuniştilor în Parlament, Vlad Plahotniuc s-a pronunţat pentru ca opoziţia să participe la şedinţele în plen şi să confere astfel mai multă eficienţă forului legislativ.
Despre noul Preşedinte al Republicii Moldova prim-vicepreşedintele Parlamentului a spus că este o persoană demnă de această funcţie. „Dl Nicolae Timofti nu este nici omul meu, nici al lui Filat, Lupu sau Ghimpu – este un om al poporului nostru. Îl cunosc, desigur, dar căile noastre nu s-au intersectat, deoarece Domnia sa a activat până acum în alt domeniu”, a mai menţionat dl Plahotniuc.

-_20.03.2012.jpg)




